Tehdit ve şantajla suçlanan iki polis, ikinci kez serbest bırakıldı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce Suriyeli iş insanlarını tehdit ederek dolandırdığı iddia edilen şebekeye operasyon yapıldı. 4 polis ve iki Suriyeli şüpheli gözaltına alındı. Suriyeli şüpheliler tutuklanırken 2 polis adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. DHA’nın haberine göre açığa alınan bu iki polisin 4 ay önce de benzer bir suçtan gözaltına alındığı ve yine adli kontrolle serbest bırakıldığı öğrenildi. Diğer iki polis ise serbest bırakıldı. İddiaya göre dolandırıcılık olayı şöyle gelişti:

İLK ÖNCE ADNAN A.’NIN EVİNE GİTTİLER: 20 Şubat’ta gece saatlerinde polis memuru E. K. ile H. Ç. ellerinde resmi yazı olmadan Suriyeli iş insanı Adnan A.’nın Avcılar’daki evine gitti. Polisler kısa bir sorgudan sonra iş insanını evinden alıp götürdü. Polislerin Adnan A.’dan tehdit ve şantaj yaparak para istedikleri öne sürüldü.

BİR AY SONRA İKİNCİ İŞ İNSANINA ULAŞTILAR: 20 Mart’ta ise Adnan A’nın da arkadaşı olan Suriyeli iş insanı Abdülkerim M., polis memurlarıyla iş birliği içerisinde olduğu öne sürülen Suriyeli Hussam S. tarafından arandı. İddiaya göre Hussam S. iş insanına, hakkında çok önemli bir dosya olduğunu, yarın iş yerine polis memurlarının geleceğini bu yüzden iş yerine gitmemesi gerektiğini söyledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR: Ardından polis memuru E.K., H.Ç., O. A. ve M.K, Abdülkerim M.’ye ait Esenyurt’ta bulunan iş yerine gitti. Şüpheliler, Abdülkerim M.’yi iş yerinde bulamayınca bir süre sonra oradan ayrıldı. Konuyu, daha önce benzer bir olay yaşayan arkadaşı Adnan A. ile paylaşan Abdülkerim M. avukata danışmaya karar verdi. Avukatı Feyzi Sunar ile savcılığa giden Abdülkerim M. suç duyurusunda bulundu.

50 BİN DOLAR RÜŞVET: Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğünce konuyla ilgili inceleme başlatıldı. Bu esnada, Hussam S., ikinci kez aradığı Abdülkerim M.’ye polislerin dosyayı kapatmak için 50 bin dolar istediklerini fakat kendisinin polisleri 20-30 bin dolar karşılığında ikna edebileceğini söyleyerek Esenyurt’ta buluşmak istedi.

PARAYI ALIRKEN SUÇÜSTÜ YAPILDI: Abdülkerim A. 23 Mart Cumartesi günü akşam saatlerinde parayı teslim etmek üzere belirlenen adrese geldi. Buluşma yerine Habib K. ile Hussam S. siyah bir otomobille, polis memuru E.K ile H.Ç. ise beyaz bir otomobille geldi. Buluşmada, Abdülkerim M. seri numaraları kayıtlı 20 bin doları teslim ettiği Hussam S. polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

SADECE SURİYELİLER TUTUKLANDI: Olayla ilgili yapılan soruşturmada kısa sürede şüpheli polis memurları E.K., H.Ç., O. A., M.K ile Habib K. yakalanarak gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen Suriye uyruklu Habib K. ile Hussam S. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ŞÜPHELİ İKİ POLİS 4 AY ÖNCE YİNE ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILMIŞ: Polis Memuru E.K. ile H.Ç. de yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla açığa alınarak serbest bırakıldı. Polis memuru O.A. ile M.K ise serbest bırakıldı. Öte yandan 4 ay önce başka bir yabancı uyruklu iş insanını hedef alan polis memurlarının adli kontrol şartıyla yine serbest bırakıldığı öne sürüldü.

AVUKAT FEYZİ SUNAR: SAVCILIKLA BİRLİKTE HAREKET ETTİK

Adnan A. ile Abdülkerim M.’nin avukatı Feyzi Sunar şunları söyledi:

“Ellerinde hiçbir gözaltı kararı, idari bir karar, savcılık kararı, ihbar ve şikayet bulunmaksızın müvekkilimizin iş yerinde sorgu ve sual yapmaya başlıyorlar. 10-15 dakika durduktan sonra buradan gidiyorlar. Biz burada savcılıkla birlikte hareket ettiğimiz için, müvekkilimiz kesinlikle ne yapması gerektiğini söylüyoruz. Müvekkilimiz iş yerine gitmiyor ve şüpheli şahsı dinliyor. Şüpheli kişi daha sonra müvekkilimizle tekrar iletişime geçerek ‘Bak gördün mü benim dediğim oldu geldiler, şimdi bunlar çok büyük bir dosya hazırladığı için bunu da çözmemiz lazım’ diyorlar ve müvekkilimizden 25 bin dolar para talep ediyorlar. Müvekkilimiz bu parayı hazırlıyor, seri numaraları savcılık ve emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından alınıyor. Savcılığın talimatıyla birlikte kişilerin istediği ve talep ettiği noktaya gidiyoruz. Polis memurları ve şüpheli kişiler müvekkilimizi aracın içerisine alıyor ve burada 25 bin doları teslim alıyorlar müvekkilden. Daha sonra polis ekipleri hemen burada suçüstü yaparak, parayı kişilerin üzerinden çıkartıyor.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x