HUAWEI MateBook 16s – Öne Çıkan Özellikler

HUAWEI, geçtiğimiz günlerde MateBook serisinin yeni üyesi olan MateBook 16s’yi tanıttı. Yeni dizüstü bilgisayar, ince bir yapıda olmasına rağmen güncel ve en güçlü mobil işlemcilerden biri olan Intel Core i9-13900H’ye sahip. Peki HUAWEI MateBook 16s özellikleri ile ne sunuyor?

HUAWEI’nin dizüstü bilgisayarlarını inceliği ve hafifliğiyle tanıyoruz. Şimdi ise karşımızda donanım olarak çok güçlü bir makine olmasına rağmen yine aynı incelik ve hafiflikte bir yapı görüyoruz.

HUAWEI MateBook 16s, bünyesinde Intel’in Evo sertifikalı 13. nesil mobil işlemcilerinden biri olan Core i9-13900H ile geliyor. Bu işlemci 14 çekirdeğe ve 20 iş parçacığına sahip. Bu 14 çekirdeğin 6 tanesi performans çekirdeği iken 8 tanesi de verimlilik çekirdeği.

Performans çekirdekleri, ağır iş yüklerinde başı çeken kısım oluyor. Bu sebeple Intel, çekirdeklerin maksimum turbo frekansını 5.4 GHz olarak ayarlamış. Verimlilik çekirdekleri ise 4.1 GHz’e kadar çıkabiliyor. Ayrıca söz konusu işlemci turbo frekanslarda 115W’a kadar çekebiliyorken, HUAWEI bunu 60W ile sınırlamış. Yani işlemci daha serin ve kararlı çalışıyor.

Cihazda bu işlemciye çift kanal 16 GB LPDDR5 4800 MHz RAM eşlik ederken, depolama tarafında da 1 TB kapasiteli NVMe PCIe bir SSD tercih edilmiş.

Son olarak cihazın Intel Core i7’li bir modele de sahip olacağını belirtmek gerek.

Ekran

HUAWEI laptopların öne çıkan detaylarından biri de ekranlar olmuştur. HUAWEI MateBook 16s de yine benzer şekilde ekran özellikleriyle dikkat çekiyor. Cihazda yer alan 16 inç boyutundaki FullView ekran IPS panel ile geliyor. Bu panel 2520 x 1680 çözünürlüğe sahip ve %100 sRGB renk gamı ile birlikte 1.07 milyar renk sunuyor. Özel olarak kalibre edilmiş ekran 1500:1 kontrast oranına sahipken en boy oranı ise 3:2.

HUAWEI MateBook 16s, inceliğiyle de dikkat çekiyor. Bu incelik elbette ekran ve ekran çerçevelerinde de karşımıza çıkıyor. Cihaz, ortalama bir 16 inç boyutundaki laptoptan %8 daha fazla görüntüleme alanına sahip. Ayrıca genişleyen görüntüleme alanıyla birlikte parlaklık da 300 nit seviyesinde tutulmuş.

Unutmadan opsiyonel olarak ekranın dokunmatik versiyonunu seçebileceğinizi belirtelim.

Batarya

Güçlü bir dizüstü bilgisayar için güçlü bir batarya şart. HUAWEI, MateBook 16s için uzun pil ömrü sunması amacıyla 84Wh kapasiteli bir batarya tercih etmiş. Bu batarya tam şarj ile 11 saat video oynatabilirken 9 saat de ofis çalışmasına yetebiliyor.

HUAWEI ayrıca cihazın Intel Core i9-13900H işlemcili versiyonunda 135W ultra hızlı şarj aleti sunuyor.

Bağlantı Seçenekleri

HUAWEI MateBook 16s, tam bir iş ve eğitim bilgisayarı diyebiliriz. Ancak bu tanımların da bazı şartları var. HUAWEI, bu amaçla tasarlanan cihaz için 1 adet Thunderbolt 4, 1 adet USB Type-C (USB 3.2 Gen 1), 2 adet USB Type-A (USB 3.2 Gen 1), 1 adet HDMI 2.0 ve 1 adet de 3.5mm ses portu yerleştirmiş. Özellikle Thunderbolt 4 portunun bu tarz bir cihaz için elzem olduğunu belirtelim.

Kablosuz bağlantı tarafına geçtiğimizde de güncel bir platform kullanılması sebebiyle güncel teknolojiler bizi karşılıyor. Bunlar arasında Wi-Fi 6E (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax) ve Bluetooth 5.2 desteği var. HUAWEI özellikle kablosuz internet bağlantısının 270 metreye kadar yapılabildiğini belirtiyor.

Kamera, Hoparlör, Mikrofon, Klavye ve Diğer Bileşenler

HUAWEI MateBook 16s, iş ve eğitim için tasarlanmış bir cihaz. Bu sebeple bu tür bir cihazda olmazsa olmaz bileşenlerden biri de web kamera. HUAWEI bu sebeple HUAWEI MateBook 16s modelinde 1080p çözünürlük desteği sunan bir web kamerası kullanmış.

Söz konusu kamera yapay zeka özellikleri ile destekleniyor. Bu özellikler arasında Göz Teması özelliği, ne tarafa dönerseniz dönün sizi takip ederek odağın sürekli sizde olmasını sağlıyor. Ayrıca Sanal Arka Plan özelliği de tıpkı bir yeşil perdenin önündeymiş gibi arka planınızı değiştirmeye yarıyor.

Ses kısmına geldiğimizdeyse klavyenin her iki tarafında yer alan çift hoparlör mevcut. Bu hoparlörler doğrudan kullanıcıya bakıyor ve Ultra-Bass ile Sound Turbo desteği sunuyor. Buna ek olarak mikrofon tarafında da Sound TrueVoice özelliği sayesinde ortam gürültüsü filtrelenerek karşı tarafa daha net ve temiz bir ses iletiliyor.

Cihaz klavyesine geldiğimizdeyse 1.5 mm’lik tuş hareket mesafesine sahip anahtarlar görüyoruz. Bu klavye 3 kademeli bir aydınlatma ile destekleniyor, bu sayede karanlık ortamlarda daha rahat çalışılabiliyor.

Klavyenin sağ üst kısmında ise HUAWEI dizüstü bilgisayarlardan alışık olduğumuz parmak izi okuyucu mevcut. Bu buton aynı zamanda güç tuşu görevi de görüyor.

Hibrit mobil ofis modu yeni norm haline geldi. Kullanıcılar veri bulutlarına (cloud) giderek daha fazla güvenmeye ve kullanmaya başladı. Veri silosu sorununu çözen bu veri bulutları için yer ve zaman sınırı yok. HUAWEI de akıllı bir kullanıcı deneyimi için kullanışlı bir depolama çözümü olan PC için HUAWEI Mobile Cloud’u kullanıma sundu. PC kullanıcıları artık dosyalarını doğrudan PC'lerinden şifreli bir bulut deposunda güvenli bir şekilde saklayabilir ve istedikleri zaman istedikleri yerden erişebilir veya yönetebilir.

HUAWEI’nin yeni bulut depolama çözümü, dosyaların herhangi bir yerden veya cihazdan gerçek zamanlı olarak güvenli bir şekilde saklanabilmesi, erişilebilmesi veya göz atılabilmesi için kullanıcının cihazları arasında senkronize edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir